24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.06.2024 10:12 | Son Güncelleme: 10.06.2024 10:22

Balonlara hoparlör misillemesi sonrası Kim Jong-Un’un kız kardeşi meydan okudu

Kuzey Kore’nin Güney Kore’nin sınır bölgelerine çöp taşıyan 310 balon daha gönderdi. Güney Kore ise misilleme olarak sınır bölgesine dev propaganda hoparlörleri kurdu. Kim Jong-Un’un kız kardeşi hoparlörlü yayın yapmayı sürdürmesi halinde Kuzey Kore’nin yeni bir yanıt vereceğini söyledi
Balonlara hoparlör misillemesi sonrası Kim Jong-Un’un kız kardeşi meydan okudu

Kuzey Kore’den bölgede son günlerde tırmanan gerilimi daha da artıracak bir hamle daha geldi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı (JCS) Kuzey Kore’nin Güney Kore’nin sınır bölgelerine çöp taşıyan 310 balon daha gönderdiğini açıkladı. Yetkililer halkı balonlar aracılığıyla gönderilen şüpheli maddelere dokunmama konusunda uyardı.

Güney Kore ordusu Kuzey Kore’nin devam eden balon tehdidine karşı harekete geçti. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, propaganda yayını yapan dev hoparlörlerin 2016 yılından sonra ilk kez sınır bölgesine yeniden kurulduğu kaydedildi. “Hoparlörlerle yapılan yayınlara devam edilip edilemeyeceğini Kuzey Kore’nin eylemlerine bağlıdır" denilen açıklamada "Kuzey Kore’yi çöp taşıyan balonlar gönderme gibi aşağılık eylemleri derhal durdurmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kim Jong-Un’un kız kardeşi meydan okudu

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un kız kardeşi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yo Jong da yaptığı yazılı açıklamada, Güney Kore’nin sınır bölgesinde hoparlörlerle propaganda yapmasına sert tepki gösterdi. "Misilleme olarak gerçekleştirdiğimiz balon gönderme eylemi 9 Haziran’da sona erecekti ancak durum değişti. Hoparlörlü yayın provokasyonu sınır bölgelerinde başladı. Bu çok tehlikeli bir durumun başlangıcı" diyen Kim, Güney Kore’nin sınır ötesine balon göndermeyi ve hoparlörlü yayın yapmayı sürdürmesi halinde Kuzey Kore’nin “yeni bir yanıt” vereceğini söyledi.

Söz konusu “yeni yanıt” hakkında detay vermeyen Kim, ayrıca ülkesinin hafta sonu boyunca sınır ötesine bin 400 balon ile yaklaşık 7,5 ton "atık kağıt" gönderdiğini iddia etti. Bunların sadece çöp olduğunu ve siyasi propaganda malzemesi içermediğini ifade eden Kim, eylemlerinden geri adım atmaması halinde Güney Kore’nin “sürekli olarak atık kağıtları toplamak zorunda kalacağı" uyarısında bulundu. Kim, "Seul’ü daha fazla çatışmaya yol açacak tehlikeli eylemleri derhal durdurması konusunda sert bir şekilde uyarıyorum" ifadelerini kullandı.

Çöp balonu gerilimi

Güney Kore'de bir grup aktivist, 13 Mayıs'ta Pyongyang yönetimine karşı propaganda broşürlerinin bulunduğu yaklaşık 20 büyük balonu Kuzey Kore'ye göndermişti. Ardından Güney Kore, 29 Mayıs'ta Kuzey Kore'nin içinde "çöp" bulunan 150'den fazla balon gönderdiğini bildirmişti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong, bu balonların gönderilmesini "ifade özgürlüğü" diye nitelemişti.

Bunun üzerine Güney Kore, Kuzey'in balonları göndermesini ve Kim Yo-jong'un bu olayı "ifade özgürlüğü" olarak nitelendirmesini kınamıştı. Güney Kore, 2 Haziran'da Kuzey Kore'nin içinde "çöp" bulunan yaklaşık 720 balon daha yolladığını bildirmişti. Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, 4 Haziran'da Kuzey Kore'nin içinde "çöp" bulunan balon göndermesine karşılık 2018'de imzalanan ve askeri gerilimleri azaltmayı amaçlayan Koreler Arası Anlaşma'yı askıya almıştı. Güney Kore ayrıca sınırda hoparlörle propaganda yayınlarına devam edileceğini açıklamıştı.