22 Temmuz 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 12.02.2024 13:50 | Son Güncelleme: 12.02.2024 13:51

Pakistan'da seçim sonuçlarını protesto eden siyasi partiler yolları kapattı

Pakistan’ın Belucistan eyaletinde tutuklu eski Başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) ve çeşitli siyasi partiler, 8 Şubat seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla kara yollarını kapattı
Pakistan'da seçim sonuçlarını protesto eden siyasi partiler yolları kapattı

Ulusal basındaki haberlere göre, Pakistan Adalet Hareketi (PTI) ve farklı siyasi partilerden çok sayıda gösterici, seçim sürecinde hile yapıldığı iddiasıyla Belucistan eyaletinde protesto düzenledi. Eyaletin çeşitli noktalarında kara yollarını kapatan göstericiler, Kuetta şehrinde de kentin üst düzey yöneticisinin evinin önünde oturma eylemi yaptı.

Eylemlere son verme çağrısı

Eylemler sebebiyle İran ve Afganistan ticareti kesintiye uğrarken, Kuetta ile Çaman arasındaki tren seferlerinde de gecikmeler yaşandı. Belucistan eyaletinde geçici hükümet Bilgi ve Halkla İlişkiler Bakanı Can Açakzai, göstericilere yaptığı çağrıda, seçim sonuçlarını kabul etmelerini ve eylemlere son verme çağrısında bulundu.

PTI, seçimlerden birinci parti olarak çıksa da çok sayıda seçim bölgesinde oyların çalındığını ve rakip partilerin adaylarına kaydırıldığını iddia ediyor. Diğer siyasi partiler de oylarının çalındığını savunuyor. Tutuklu eski Başbakan İmran Han’ın partisi PTI, Cemaat-i İslami Partisi ve İslam Uleması Cemiyeti Partisi (JUI-F), dün Pencap ve Sind eyaletlerinde benzer sebeplerle protesto düzenlemişti.

Polis, çıkan olaylarda bazı göstericileri gözaltına alınmıştı. Pakistan Seçim Komisyonu, 8 Şubat'ta düzenlenen Ulusal Meclis ve eyalet meclislerinin seçim sonuçlarını dün açıklamıştı. Ulusal Meclis seçimlerini, eski Başbakan İmran Han'ın partisi PTI destekli bağımsız milletvekilleri birinci, eski Başbakan Navaz Şerif’in liderliğini yaptığı Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) ise ikinci sırada tamamlamıştı.

Kaynak: AA