17 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 18.12.2022 19:20 | Son Güncelleme: 18.12.2022 19:40

Togg paylaştı: Nasıl ve ne kadar sürede şarj edilecek?

YouTube üzerinden yayımlanan videoyla beraber TOGG nasıl şarj edilir sorusu cevaplandı. Videoda Togg'u şarj edebilmek için izlenecek adımlar ve batarya seçenekleri paylaşıldı
Togg paylaştı: Nasıl ve ne kadar sürede şarj edilecek?

Togg, 'e-Nasıl' serisinin 2. videosunu yayınladı. 'e-Nasıl Şarj Edilir Bu Elektrikli Otomobiller?' başlıklı videoyla önümüzdeki şubat ayında satışa sunulacak olan Togg C-SUV modelinin nasıl şarj edileceği de sorusu da cevaplanmış oldu. 

Togg nasıl şarj edilir? 

Videoda, "Bir elektrikli otomobili şarj etmenin temelde bir cep telefonunu şarj etmekten hiçbir farkı yoktur. Tabi ki bunun için daha daha büyük bir şarj aletine ihtiyacınız olacak. Tek bir farkla; bu şarj aletini yanınızda taşımanıza gerek yok, bunun daha basit yolları var" denilerek Togg'u şarj ederken adım adım izlenecek adımlar paylaşıldı. 

- İlk ve en basit yol şarj kablosu kullanmak. Bu sayede otomobilinizi elektrik olan her yerde şarj edebilirsiniz. Bunun için şarj kablonuzu otomobilin bagajından çıkartıp önce prize sonra otomobile takmanız yeterli.

 - İkinci seçenek duvara monte edilebilir AC şarj istasyonları. Evinizde, apartmanınızda, sitenizde ve AVM'lerde kolayca bulabileceğiniz bu kutular sayesinde otomobilinizi güvenli ve hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz. Kablonuzun bir ucunu şarj cihazına bir ucunu otomobilinizin şarj soketine takın. Eğer imkanınız varsa evinize bir tane edinmeniz en sağlıklı yoldur. Çünkü bu cihaz otomobilinizin prize takılan şarj kablosuna göre daha hızlı şarj olmasını sağlayacak şekilde yüksek akımla çalışır. Otomobilinizi bir şarj kablosuyla da şarj edebilirsiniz. Ancak biz daha hızlı ve güvenli bir şarj işlemi için duvara monte edilebilir şarj istasyonu öneriyoruz.

- Son alternatif ise halka açık yerlerde bulunan yüksek performanslı DC şarj istasyonlarıdır. Diğer istasyonlara göre çok daha hızlı olduğu için otomobilinizin batarya doluluk oranını 25 dakika içinde yüzde 20'den yüzde 80'e çıkartacaktır. 

 Togg, kaç dakikada/saatte şarj oluyor? 

Togg’un 300+ km ve 500+ km menzil sunan şeklinde 2 farklı batarya seçeneği olacak. Aracı evde prize taktığınız zaman 24 saatte 300 km menzil sunacak.

Yani düşük menzil sunan paketi satın aldıysanız 24 saatte bataryasını tamamen doldurabileceksiniz. Fakat hem istasyonlara gitmekle uğraşmayayım hem de hızlı dolum yapsın diyorsanız AC tipi duvar şarj istasyonu almanız gerekiyor. Zira bu sayede 3 ila 6 saat arası gibi normal prize kıyasla 4 ila 8 kat arası daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Ancak tüm bunlarla uğraşmak istemiyor ve benzin istasyonuna gidip kısa sürede depoyu doldurduğunuz deneyimi yaşamak istiyorsanız o da mümkün olacak. Özellikle 600’den fazla noktada kurulumu devam eden ve aynı anda 2 bin aracı şarj edebilecek olan bin adet Trugo istasyonunu kullanırsanız 30 dakikadan kısa bir şarj süresinde 300 km menzil elde edebilirsiniz.

Tabii 500+ km olan batarya paketi olan aracın verileri biraz daha farklı. Örneğin 25 dakikalık Trugo DC şarj istasyonu kullanımında bataryanız yüzde 20’den yüzde 80’e kadar yaklaşık olarak yüzde 60’lık bir dolum yapacak. Bu da zaten ideal kullanım şekli olarak sunuluyor.