24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.06.2024 11:50 | Son Güncelleme: 10.06.2024 12:01

BM: Gazze'de 87 bin konut tamamen yıkıldı, toplamda 297 bin konut zarar gördü

Birleşmiş Milletler (BM) İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde 77 bin ton patlayıcı kullandığı Gazze'de 87 bin konut tamamen yıkıldı, toplamda ise 297 bin konut zarar görerek oturulamaz hale geldiğini açıkladı
BM: Gazze'de 87 bin konut tamamen yıkıldı, toplamda 297 bin konut zarar gördü

Birleşmiş Milletler (BM), Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Gazze'deki duruma ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yayımladı.

"Psikolojik travmasından kurtulmak uzun sürecek"

Açıklamada, Gazze'deki yıkımın anlatılamaz boyutta olduğu vurgulanırken bölgedeki binaların yarısından fazlasının yıkıldığı kaydedildi. İsrail saldırıları nedeniyle oluşan enkazın kaldırılmasının yıllar alacağı belirtilen açıklamada, "Bu savaşın psikolojik travmasından kurtulmak daha da uzun sürecek" ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Gazze'de yaşanan acıların son bulması gerektiği vurgulanarak ateşkes çağrısı yapıldı. Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi'nin 24 Mayıs'taki açıklamasına göre, İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana 77 bin ton patlayıcı kullandığı Gazze'de 87 bin konut tamamen yıkıldı, toplamda ise 297 bin konut zarar görerek oturulamaz hale geldi. BM'den daha önce yapılan açıklamada, Gazze'deki enkazın kaldırılmasının 14 yıl sürebileceği belirtilmişti.

Kaynak: AA